معامله بلدی ؟

 

ای کسانی که ایمان آورده اید، آیا شما را راهنمایی کنم به تجارتی که از آن عذاب دردناک برهاندتان ؟ (1)

حتما اهل معامله بوده اید تا حالا . برای همه ما خرید و فروش های کوچک و بزرگ توی زندگی پیش آمده . اصلا کار هرروزه ماست. بعد از معامله هم تا مدتی ذهنمان مشغول می شود به اینکه حالا نفع کردم با این خرید و فروش یا نه ؟ می ارزید این جنس به آن پول یا این پول به آن جنس ؟ حس خیلی بدی است که آدم فکر کند یا مطمئن بشود توی یک معامله ضرر کرده یا نه ؟! هرچه معامله بزرگتر، باختش بدتر!... تا حالا فکر کرده ای که زندگی این دنیایی ما هم یک جور معامله است ؟

 

بعضی ها تو این معامله خیلی تابلو دارند ضرر می کنند! چون همه تلاششان تو همین دنیاست. همه معامله را به دنیا می دهند، آخرتشان به باد می رود و این یعنی آدم به طرز تابلویی دارد ضرر می کند!((ذلک هو الخسران المبین )) (2)

 

اما دردناک ترین وضع را توی این معامله آنهایی دارند که فکر می کنند می برند . فکر می کنند دارند سود می کنند، در حالی که دارند می بازند "((الذین ضل سعیهم فی الحیاة الدنیا و هم یحسبون أنهم یحسنون صنعا))(3) همه تلاششان از صبح تا شب در واقع نابود شده ، همه سرمایه از کفشان رفته ولی خودشان فکر می کنند خیلی درست است، خیلی سود کرده اند ! الخاسرین اعمالا هستند. بیشتر از همه ضرر می کنند.

 

بعضی ها ولی کارشان خیلی درست است . فوت و فن معامله خوب بلدند . اصلا بلدند با کی باید معامله کرد. چطور معامله کرد. همه دار و ندارشان را هم می گذارند وسط. چون طرف معامله قابل اعتماد است. می ارزد آدم همه هستی اش را بدهد دستش،چون به هر حال سود می کند. بعضی ها با خدا معامله می کنند. خدا هم خوب می خرد جان ها و دارایی هایشان را. ((إن الله اشتری من المؤمنین أنفسهم و أموالهم بأن لهم الجنته))(4) این جماعت مال و جانشان را این جا می دهند و توی بهشت تحویل می گیرند .

 

آی مؤمن ها! می خواهید یک تجارتی یادتان بدهم که از عذاب نجاتتان بدهد؟ به خدا و پیامبرش ایمان بیاورید، فقط همین؟ نه. هزینه ایمانتان را هم بدهید؛ در راه خدا جهاد کنید با جان هایتان و دارایی ها یتان.(5)

 

                        

پی نوشت ها:

1.صف ـ10   2.زمرـ15   3.کهف ـ104   4.توبه ـ111   5.صف ـ10